Konstauktion i London, Storbritannien: Konstnären Jean-Michel Basquiat självporträtt går till försäljning på Christie's

Mars 28, 2024

Jean-Michel Basquiat ‘Untitled’ (1982) Oil Stick on Paper

Den 7 mars presenterar auktionshuset Christie's ett Untitled självporträtt av konstnären Jean-Michel Basquiat till salu. Uppskattat att nå upp till 1 500 000 pund kommer målningen att vara en del av den kommande efterkrigstidens och auktionen för samtida konst. Självporträttet, som hålls i över 25 år i U2: s basist Adam Claytons personliga samling, visar den sena neo-expressionistiska konstnären som en martyr, som beskrivs av Christies. Jean-Michel Basquiat's Untitled kommer att ses som en del av en global turné till Shanghai (8 februari), Peking (11-13 februari), New York (24-26 februari) och London (från 3 mars) före auktionen kl. Christie's King Street, London.

Tja, hur exakt kom Clayton att ha det här stycket? Clayton kommenterar sin attraktion mot Basquiat's bitar: ”Idén att dessa unga målare utan någon galleriupplevelse skulle kunna sätta sitt märke på gatorna i New York, kunde gå till de hippaste nattklubbarna, kunde blandas med musikalisk kultur - var mycket spännande för mig . Det var där jag kom ifrån - jag trodde alltid att musik och konst gick hand i hand tillsammans ... ”

Clayton förvärvade målningen när han anlände till New York 1990 när han spelade in bandets sjunde studioalbum "Achtung Baby" och det förblev i hans samling i över två decennier. Dessutom bandet också en annan stor målning av Basquiat som sedan installerades i deras studio vid den tiden. Musikern säljer verket i firandet av 30-årsjubileet för U2: s "Joshua Tree" -album.

Basquiat (1960 - 1988) dök först upp på den konstnärliga scenen som en del av graffitiduon SAMO ©, baserat på Lower East Side of Manhattan, i slutet av 1970-talet. Han kom snabbt till berömmelse för sina verk, dikotomier och sammanslagningar som använde olika kreativa genrer (poesi, skisser, målningar etc.) för att ge social kommentar. Basquiat betraktas som barnbarnet till Andy Warhol, som han samarbetade med för en handfull projekt. Hans verk är till stor del känt för dess råhet som utan tvekan drev honom från en anonym gatakonstnär till en internationell stjärna.

Det sällsynta självporträttet "Untitled" presenteras av Christies som en viktig höjdpunkt i auktionshusets "efterkrigstid och auktion för samtida konst" den 7 mars, London.