Artcurial Auctions Smycken, Retro modevaror

April 3, 2024

Två samlingar kommer att säljas på Paris auktionshus Artcurial (med sin nya avdelning för Hermès Vintage & Fashion Arts) som en del av sin Haute Couture-auktion den 4 juli: en samling av haute couture-smycken skapade för modedesigners samlingar och föremål från catwalk-kollektionerna från 1980-talets modedesigner Elisabeth de Senneville. Båda kollektionerna ger tillsammans en bra sammansättning av hög elegans och innovativt retro mode.

För dem som inte är helt säkra på vad termen "haute couture smycken" betyder, var dessa specialgjorda juveler gjorda för att smycka kollektionerna med de största modenamnen. Hantverkarna arbetade i nära samarbete med modehus inklusive Christian Dior, Balenciaga, Chanel och Givenchy för att tillhandahålla små smycken för en handfull rika kunder. Denna konstform har sitt ursprung i mitten och slutet av 1930-talet, innan den föll ur fördel i slutet av 1970-talet. Hundra sådana stycken från namn som Roger Jean-Pierre, Maison Gripoix, Roger Scemama och Robert Goossens kommer att dyka upp i försäljningen.

På den andra sidan är 130 stycken från Elisabeth de Sennevilles arkiv inställda att gå under hammaren, med föremål som flanellett eller borstad bomullsplagg tryckt med hennes "möbler" eller "fotorapportmotiv", samt tröjor, rockar och jackor tillverkade av tekniska tyger. Hennes lysande användning av monografi i hennes stycken är särskilt anmärkningsvärd och till och med före sin tid när du tänker på spridningen av bilder som härrör från den digitala tidsåldern. Auktionen firar designerns avantgarde, konstnärliga och experimentella anda av absolut uppriktighet.

Dessa två privata samlingar åtföljs på auktion av ett urval av Louis Vuitton-badstammar, Chanel-lädervaror och haute couture-klänningar från Christian Dior, Pierre Cardin, Nina Ricci, Yves Saint Laurent och Paul Poiret. Före själva auktionen kommer partierna att ställas ut 1-4 juli 2016, i Artcurials Paris showroom, som ligger vid 7 rond-point des Champs-Elysées.

Du kan kolla in mer information på Artcurials webbplats här.