Unik vintage vitguld Rolex Daytona gör Phillips Auktion Debut

Maj 2, 2024

Unik vitguld Rolex Daytona referens 6265

2010 snubblade John Goldberger över en unik vintage vitguld Rolex Daytona referens 6265 och omedelbart visste han att han hade något speciellt på händerna. Han var inte säker på att det var guld till en början, eftersom rostfritt stål och gult guld Rolex Daytonas vanligtvis producerades produktionsmodeller, men eftersom Goldberger kände metallens tyngre vikt kunde han inte tro (åtminstone först) att vad han hade i sina händer var en vintage ref. 6265 Rolex Daytona i vitt guld.

Goldberger är en erfaren klocksamlare och om det någonsin fanns en mytisk enhörning i urmakerivärlden var det så. Alla 6265-tal tycktes vara gjorda antingen i rostfritt stål eller i gult, och så var han ganska redo att avvisa det igenkännbara guldskaftet som en känsla.

Den unika vintage vitguld Rolex Daytona kommer att rubriken 'The Daytona Ultimatum', en tematisk försäljning av 32 av de finaste Rolex Daytonas som någonsin gjorts.

Den unika vintage vitguld Rolex Daytona kommer att rubriken "The Daytona Ultimatum", en tematisk försäljning av 32 av de finaste Rolex Daytonas som någonsin gjorts.

Specialisten Arthur Touchot förklarar vikten och härskningen av den unika Vintage White Gold Rolex Daytona ref. 6265 som gör sin debut på Phillips Auction

Rolex gjorde massor av klockor i vitt guld under 1970-talet. Eller, för att vara mer exakt, gjorde Rolex gott om vitgulddagdatum då. Användningen av vitt guld i produktionen av Day-Date borde inte komma som en överraskning. Detta var då företagets mest glamorösa modell trots allt, så användningen av ädelmetaller - inklusive gult, rosa, vitt guld och platina - verkade logiskt.

Beslutet att använda samma metall för en sportklocka är dock lite mer förvånande. Daytona startades 1963 och designades som en robust mekanisk kronograf, tänkt att bäras och användas varje dag. De allra flesta tillverkades därför i rostfritt stål, vilket är lite mer förlåtande än guld när det befinner sig på livets små slut.

Den unika vintage vitguld Rolex Daytona är utrustad med en svart sigma urtavla

Men här är vi och tittar på en unik vitguld Daytona från början av 1970-talet. Klockan har också en svart "sigma" urtavla med vitguldindex, vilket överensstämmer med fallmetallen. Inte mycket annat är känt förutom att klockan tillverkades 1970 och levererades 1971 till en tysk återförsäljare.

Specialist Arthur Touchot antar, baserat på andra unika stycken som har återuppstått, att det var en specialorder, placerad på uppdrag av en butiks mest exklusiva kunder - inte bara de ekonomiska medlen utan också det inflytande som skulle locka behemoth Rolex att avvika från standardpraxis och göra en vitguld Rolex Daytona referens 6265.

Eftersom det inte finns någon annan vitguld Daytona-modell är det omöjligt att säga vilket armband klockan levererades med 1971. Krönan, som har en annan färg än fallet och pushers, är tillverkad av rostfritt stål, inte guld.

Det vita guldet Daytona med smeknamnet ”Unicorn” dök först upp i Hodinkees Talking Watches-segment under en intervju med Goldberger.

Den unika vintage vitguld Rolex Daytona kommer att rubriken "The Daytona Ultimatum", en tematisk försäljning av 32 av de finaste Rolex Daytonas som någonsin gjorts. Klockan förväntas tjäna mer än CHF 3 miljoner. Intäkterna från försäljningen kommer att gynna Children Action.

Besök Phillips Auctions för mer information och bilder.