3 Longines Flagship Heritage-klockor av Kate Winslet som ska auktioneras för välgörenhet
När Oscar-vinnande skådespelerskan Kate Winslet utsågs till ambassadör för elegans för Longines 2010, var jag skeptisk till partnerskapet. När allt kommer omkring är sällsynt det varumärke-kändisförbundet som överskrider det ganska cyniska (mestadels min cynism) företag med marknadsfört engagemang som faktiskt producerar något värdignär det gäller en riktig förening och firande av varumärket. Som det visar sig var skådespelerskan-filantropen också en av de viktigaste grundarna av Golden Hat Foundation, en ideell organisation, som ägnar sig åt att förändra allmänhetens uppfattning om människor på autismspektrumet.
Lika viktigt var att Winslet var en av de sällsynta kändisarna som faktiskt hade en förfinad smak för elegans bortom sin Hollywood-stylist. Det skulle tjäna henne väl under sitt besök i Longines huvudkontor i Saint-Imier, där hon blev besårad med en förfinad klocka av gult guld som gick tillbaka till början av flaggskeppssamlingen. För dig som är bekant med Longines Flagship Heritage 60-årsjubileum 1957-2017, den moderna återutgivningen av just den tidpunkten, som skulle ha gissat att Winslet skulle ha valt ett no-date (verkligen sällsynt i icke-samlare cirklar) och ingen -diamonds (ovanligt för kvinnliga kännare) utgåva av en Longines-klocka med oklanderligt arv att starta?
Longines Flagship Heritage 60-årsjubileum 1957-2017, återutgivning av vintage-modellen plockad av Kate Winslet
Thee Baselworld Longines Flagship Heritage 60-årsjubileum var tillgängligt i stål, gult guld och rosaguld; allt drivs av den exklusiva kaliber L609 (en extensivt modifierad ETA 2892), en rörelse som driver även Longines Flagship Heritage-klockor av Kate Winslet också. Den viktigaste skillnaden (annat än något olika fallproportioner) är att caseback förLongines Flagship Heritage av Kate Winsletkommer inte bara med gravering för ett 1600-tals caravel flaggskepp utan också med hennes signatur.
Flaggskeppsarv av Kate Winslet för Golden Hat Foundation Charity Auction
Sans date-fönstret med en artig 35 mm väskediameter, Longines samarbetade med sin ambassadör för elegans Kate Winslet för att producera 5 begränsade och numrerade bitar namngivna Flaggskeppsarv av Kate Winslet. Även om det producerades 5 stycken, tillhör 1 Longines-museet medan det andra presenterades för Winslet vid en privat ceremoni, vilket lämnade 3 stycken till auktion den 10 - 30 juni. Modellerna 2/5, 3/5 och 4/5 kommer att auktioneras med intäkter som går till Golden Hat Foundation.
Det runda 18 k guldfodralet av Flagship Heritage av Kate Winslet kommer med en silverfärgad urtavla som påminner om de ursprungliga modellerna från den eran och samma stämplade caravel flaggskepp med kursiv av “av Kate Winslet” på baksidan. Vinnarna av auktionen får sin klocka från Kate Winslets händer under nästa evenemang som stöds av Longines och närvarat av varumärkets ambassadör. [Bud förFlaggskeppsarv av Kate Winslet här; priserna börjar 25 000 USD]
Om Golden Hat Foundation
Medgrundarna Kate Winslet och Margret D. Ericsdottir träffades när Kate spelade in den engelska berättelsen för Margrets dokumentär, A Mother's Courage: Talking Back to Autism, som fångade hennes resa för att hitta ett sätt för sin icke-verbala autistiska son, Keli, att kommunicera. Djupt rörd av Margret och hennes familj förblev Kate i nära kontakt. Tillsammans beslutade Winslet och Ericsdottir att skapa en grund med syftet att föra autismmedvetenhet till en ny nivå genom att fokusera på förmågor och förändra negativa stigmas.