Är onlineauktioner framtiden för konstförsäljning?

Maj 8, 2024

Torsdagen den 17 december lade Christies auktionshus in en helt online-auktion. Detta är första gången som Christies Paris har kuraterat en online-auktion. Trenden växer och kan revolutionera branschen. Många auktioner är nu endast tillgängliga online.

Christie's började tidigt och började först online-auktioner 2011 och ser det som ett sätt att nå fler köpare. Huset investerade 50 miljoner dollar i att utveckla sina onlineplattformar för budgivning. Endast online har vuxit från två auktioner 2011 till över 75 i år. Enligt en Christies talesman växer försäljningen inte bara efter antal försäljningar utan också med antalet partier i varje försäljning. "Online tillåter oss att vara riktigt globala när vi når våra kunder och nya målgrupper", sa hon. Christies planerar nu att öka antalet auktioner online nästa år.

Christies viktigaste rival, Sotheby's, följde efter och började erbjuda live onlinebjudande i april 2015 på en eBay-kanal. Onlinebudgivningen på Sothebys steg med 55 procent under första halvåret 2015. Sedan, i oktober, började auktionshuset att bara erbjuda auktioner online på teknikstart Artsys webbplats och iPhone-appar.

Trots uppsvinget i onlineauktioner är dagarna för traditionell budgivning inte över. När ett konstverk kommer till Christies, fattas ett beslut om var det ska ställas in: live-auktion, endast online eller privat sändning, beroende på vilken plattform som troligtvis fungerar bäst för en given bit. En avsändares tidslinje påverkar också beslutet. Som Christies talesman förklarade: ”Vi skapar en kalender över alla kanaler som kommer att erbjuda våra kunder vad de letar efter när de letar efter den. Online kommer att fortsätta att vara en viktig kanal för auktionsförsäljning, liksom live-auktion och privat försäljning.

LOT 1 WADE GUYTON (B. 1972) X Poster (Untitled, 2007, Epson UltraChrome bläckstråle på linne, 84 x 69 tum, WG1999) signerad och numrerad 'Wade Guyton' (på en etikett fäst på ärmen) handvikt digitalt tryck med arkiverande UV-härdbara bläck 213,3 x 175,2 cm. (84 x 69 tum.) Köpt 2015, är detta arbete från en utgåva på 100, publicerad av Printed Matter, Inc., New York, och finns i dess ursprungliga kartonghylsa. Uppskattning: 12 000-18 000 $ © CHRISTIE'S IMAGES LIMITED 2015 Bild på toppen är LOT 8 WALASSE TING (1920-2010) Plötsligt våren igen signerad, titlad, daterad och belägen 'Suddenly Spring Again' Ting 12-8-1988 'Amsterdam' (på baksidan) akryl och krita på duk 70 x 100 centimeter. (27 ½ x 39 3/8 tum.) Målad 1988. Beräkning: 35 000-52 000 $ © CHRISTIE'S IMAGES LIMITED 2015

Vad ska vi jobba med i framtiden? (Maj 2024).