Napoleons hår säljer på auktion för $ 13K

April 27, 2024

Ett hårlås klippt från huvudet av den före detta franska kejsaren Napoleon Bonaparte kort efter hans död har sålt för 13 000 dollar på en auktion i Nya Zeeland.

Låset köptes av en namngiven samlare i London, enligt Hamish Coney, verkställande direktör för auktionsägare Art + Object.

Håret, i en tätt bunden cirkel, klipptes morgonen efter Napoleons död på Atlanten St Helena 1821.

Anbudsgivare från Nya Zeeland, Litauen, London, Hong Kong, USA och Frankrike tävlade om håret och cirka 40 andra föremål relaterade till Napoleon som såldes för totalt nästan 100 000 dollar på auktionen i Auckland.

Samlingen såldes av ättlingarna till Denzil Ibbetson, en brittisk militär officer och konstnär som tjänade på St Helena där Napoleon arresterades av briterna från 1815 till sin död 1821 i åldern 51.

Ibbetsons dagbok, som såldes för 6 600 dollar, beskrev samtal med Napoleon, som fortfarande hade ambitioner att invadera Storbritannien trots sitt nederlag vid slaget vid Waterloo 1815.

"Det som förvånade mig var att dagboken går mycket mindre än jag trodde, men hårlåset gick mycket mer än jag trodde," berättade Coney till tidningen Dominion Post.

Samlingen, som hade hållits stängd borta i en resväska under många år, inkluderade cirka 25 akvarell- eller pennavbildningar av Ibbetson från Napoleon och scener från St Helena.

En litografi och akvarellbild av Napoleon på hans dödsbädd uppnådde det högsta budet på auktionen på 14 600 dollar.

Samlingen fördes till Nya Zeeland 1864 av Ibbetsons son och hade hållits i familjen till auktionen.

Källa: AFP