Asteria 108 Salon: Kinas

Asteria 108 Salon: Kinas "Next" Superyacht Yard

April 10, 2024

Heysea Asteria 108 Motor Yacht

Cheoy Lee bygger i kompositer och stål nära Macau, men liksom Jade Yachts från Kaohsiung i Taiwan är det för närvarande mer fokuserat på kommersiellt hantverk. Yantai Raffles i norra Kina omdöps till Pride Yachts, men dess Illusion 88m och andra större projektfartyg tar tid att utvecklas.

Heysea Yachts å andra sidan rör sig aggressivt in på superyachtmarknaden och håller på att inrätta ett verkligt internationellt säljnätverk. Hittills har de valt Doug Hoogs i Florida, Yachting Partners i Europa och Tony Ross och Jason Chipp från Ensign Brokers i Australien. En återförsäljare på Malta har utsetts.

Ordförande Allen Leng påpekar att de flesta kinesiska gårdar är delägda av européer, amerikaner eller utomeuropeiska kineser och bygger som OEM: er många av de märkesbåtar som säljs på dessa marknader utomlands.

Heysea Yachts är däremot stolt kinesiska, och Leng brinner för sin innovativa design och mycket höga kvalitet på sina fartyg. Detta är den enda kinesiska fastlandsgården som rankas i världens Topp 30 byggare i Boat Internationals senaste 2016 Global Order Book.

Grundandet för ett decennium sedan ligger 66 700 kvm anläggningen i Jiangmen, Guangdong-provinsen, också nära Macau. Heysea Yachts var först tvungen att rida ut GFC 2008, men har sedan dess levererat 100 fartyg över 17 meter. Det initiala Heysea-sortimentet inkluderade modellerna 60-70-78 och 82 fot och förstärktes av Asteria 95 och 108.

Över 15 Heysea 78-tal har sålts, mer än 20 Heysea 82-tal, och Asteria 108-talet går in i dubbla siffror. Dessutom introducerades Zoom 58 till 76-serien och är mycket populär.

En katt med 42 m var i uppdrag för China Cup International Regatta som hölls i Daya Bay strax norr om Hong Kong, och andra 35-50 m modeller finns på rittavlorna, vissa når frukt med till exempel de två 41,5 miljoner försäljningen.

Ordförande Leng var på Singapore Yacht Show i april, och VD Fang Yuan på Sydney Yacht Show i augusti, vilket signalerar deras beslutsamhet att expandera till regional och internationell försäljning. Den välkända produktionschef George Mei, tidigare med Kingship och Nisi Yachts, har tagit över den rollen på Heysea.

En exklusiv funktion på uppkomsten av denna trädgård dök upp i Yacht Style # 37, och en ytterligare uppdatering av de senaste superyachterna är planerad till YS # 41.

Ord Bruce Maxwell