Auktionen erbjuder bud för uppmärksamhet

April 27, 2024

I oktober förra året satte Phillips världsrekord med Paul Newmans Rolex Daytona som såldes för 17,8 miljoner dollar. Bara förra månaden satte Rolex Daytona "Unicorn" också ett nytt rekord för $ 5,9 miljoner, vilket överstiger företagets första uppskattning på $ 3 miljoner.

Auktionshusen känner sig hausse igen, med intäkter ökar och flera nya stycken sätter några nya rekord.

Christies rapporter att den har sålt konst och samlarobjekt värd 5,1 miljarder pund över hela världen just under 2017, en betydande ökning med 26% från föregående år. Liknande positiva synpunkter observerades av Phillips, som avslöjade att det har uppnått totalt 708,7 miljoner dollar 2017 från auktion och privat försäljning, en ökning med 25% jämfört med 2016.

Ett av de två största namnen på lyxauktionsmarknaden, Christies och Phillips, är privatägda företag och nettovinsten (eller förlusten) hålls oförklarad. Emellertid släppte Sothebys börsnoterade nettoresultat 2017 för 2017 tillbaka i februari till 118,8 miljoner dollar, en ökning med mer än 60% från 74,1 miljoner dollar 2016.

Dessa toppnummer är en bra indikation på den växande marknaden. Enligt Forbes har den globala befolkningen av miljardärer ökat till 2 043 och deras nettovärde ökade till en 7,7 biljon dollar från 6,3 biljoner dollar tillbaka 2014.

Sothebys solida resultat kom när den totala försäljningen steg med 12 procent, och den privata försäljningen hoppade framför allt med 28 procent. Tad Smith, Sothebys VD, lyfte fram fyra områden som Sothebys planerar att fokusera på: fysisk tillväxt, dess teknikinitiativ, ”fördela kapital klokt” och fortsätta att samla vad han kallade ett ”vinnande team”.

Av dessa områden utforskades den teknologiska världen mest. I januari förvärvade Sotheby's det konstgjorda underrättelseföretaget Thread Genius, som hjälper till att identifiera samlarens intressen, och auktionshuset planerar att fortsätta utöka sin digitala räckvidd. Onlineförsäljningen var stark under 2017, sa Smith - 23 procent av partierna såldes till online-köpare förra året - och han hoppas kunna fortsätta den trenden 2018.

Teknik är en enorm spelväxlare på auktionsmarknaden nu, eftersom mer traditionella auktionshus ännu inte har genomfört mycket förändringar av sina affärsmodeller sedan 1700-talet. I kampen för att hålla jämna steg med den globala välfärden och utnyttja den växande marknaden är det ett "viktigt ögonblick för auktionshus som har kämpat för betydande lönsamhet" för att teckna en "distinkt annan strategi", säger av verkställande direktören Edward Dolman av Phillips.

Dolman uttalade företagets ”fokus på markeområden som visar betydande tillväxtlinjer som följer utvecklingen av smak.”

Phillips, som ägs av Mercury Group, en Moskva-baserad lyxvaruförsäljare, har hållit konstauktion på viktiga försäljningskategorier av 1900- och 2000-talets design, fotografering och tryck tillsammans med de lyxklocka- och smyckauktioner som det vanligtvis är känt för. Förutom investeringar i högprofilerade specialister som den nyligen utnämnda ordföranden, Cheyenne Westphal, bankar de på liveauktioner av konst och lyxvaror från förra seklet. Emellertid läggs mindre tonvikt på sådant, tydligt från de bara två online-auktioner som hölls förra året tillsammans med webbplattformen Artsy.

Omvänt tar Christie's stora steg för teknisk innovation genom att ha haft över 80 digitala försäljningar av lyxvaror och samlarföremål med lägre värde under 2017, totalt upp till 55,9 miljoner pund. Samtidigt som summan var bara 1 procent av den totala årliga försäljningen, representerade den 37 procent av Christies nya köpare. Artemis, ägarföretaget till Christies, som kontrolleras av den franska lyxhandelsmagnaten och konstsamlaren Francois Pinault, fokuserar på att etablera ett program med endast auktioner online, med det primära målet att locka kunder. Verkställande direktören, Cerrutis, säger att konsthandeln är "en marknad av unika varor och inte så många köpare", vilket gör den digitala plattformen till ett fantastiskt medium för att dra kunder som är intresserade av dessa bitar.

Auktionskunderna är ganska spridda över hela världen, från Amerika, Europa till Asien, vilket observerades från förra årets försäljning. Medan auktionshusen är angelägna om att utöka sin globala kundbas till platser med ökande ny förmögenhet, finns det också vissa kategorier på auktioner som har underpresterat mitt i auktionsboomen. Christies avdelningar för dekorativ konst har minskats med ett minskande antal specialauktioner av engelska eller franska möbler.

Eftersom traditionella samlingsområden sakta faller ur fördel och auktionsförsäljning genereras av en handfull samtida konstnärer verkar det vara en tuff utmaning för marknaden att uppleva eventuella språng av tillväxt. Även om värdefulla, engångsfria sändningar som den senaste serien av Rockefeller-auktioner är lovande sätt att höja årliga siffror, måste auktionshusen vara väldigt kreativa, sa Cerruti.

Auktionören Jussi Pylkkänen tar anbud på auktionen av Leonardo da Vinci's "Salvator Mundi" under kvällsförsäljningen efter kriget och samtidskonsten på Christie's den 15 november 2017 i New York City. (Foto av Eduardo Munoz Alvarez / Getty Images)

En stråle av glans, till exempel, kommer att vara Christies försäljning av Leonardos "Salvator Mundi" som förseglades med en halv miljard miljard prislapp i en New York efterkrigstidning och samtida konstförsäljning förra året. Trots sådana marknadsframgångar noteras det också att Christies regelbundna auktioner över 1800-talet och rysk konst har minskat med 11 procent förra året.

Marknaden kan naturligtvis stimuleras av högre priser. Denna försäljning är ofta komplett med nya köpare, som lockas av de höga priserna som "signalerar en känsla av kvalitet, vilket förstärker varumärket och skapar en krets i marknadens övre ände", säger Anders Petterson, VD för London- baserade analytiker ArtTactic. Ett extremt fall är en Jean-MIchel Basquiat-målning 1982 som såldes för en enorm $ 110,5 miljoner till den japanska miljardären Tusaku Maezawa.

Diversifiering har inte bara varit begränsad till marknadsföring och innehåll i auktioner, utan också de tjänster som auktionshusen tillhandahåller. Sothebys har till exempel expanderat till områden som finansiella tjänster; konstrådgivning, hantering av konstnärers egendomar och till och med bildigenkänningsteknik, med en mycket mer modern, 2000-talets affärsmetod i motsats till sina konkurrenter. Även om resultaten ännu är spektakulära, är det värt att förutse om mer intäkter kommer att bära frukt från en mer varierad affärsmodell.

För närvarande är den gamla världsmodellen för liveauktioner fortfarande utbredd och håller ett bra spår av den globala ekonomiska tillväxten.

"Marknaden har återhämtat sig i alla kategorier och alla geografiska områden," sade Petterson från ArtTactic som släppte en översyn av 2017-auktioner över hela världen redan i januari. ”Men vi vet bara inte hur tekniken kommer att förändra saker. Ingen vet slutspelet. ”