Watches to Watch: Antiquorum Monaco Vintage Watch Auction i juli 2019

Maj 13, 2024

En ”modern” Pepsi-ramen Ref. 1675 GMT-Master som följde Grail 6542 GMT Master med bakelitram

På drygt fem dagar är Antiquorum's Watch Auction på väg till Monaco för första gången den 16 juli 2019. Auktionshusets viktiga moderna och vintage timepiecesauktion är en av de mest efterlängtade auktionerna för året för klockentusiaster.

Med förhandsgranskningar som äger rum denna söndag 14 juli på Hôtel de Paris, inkluderar Antiquorum Monaco klockauktion höjdpunkter som en otroligt åldern, mycket önskvärd (åtminstone för vintage Rolex-aficionados) - Rolex Ref. 6542 GMT-Master med förgylld bakelitram (Pepsi inte mindre) bland andra ”moderna” Pepsi-raster Ref. 1675 GMT-Masters.

Patek Philippe Ref. 130 Art Deco-kronograf med oklanderligt ursprung

Som många vintage Rolex-fans vet, kommer en referens med en kortlivad produktionsperiod sannolikt att bli mycket eftertraktad. En Rolex GMT-Master med en förgylld bakelitram är en av dessa referenser. Medan GMT-Master alltid har producerats genom sin kontinuerliga produktion i över sex decennier, ref. 6542 var den allra första och markerade en milstolpe i Rolex historia, vilket gjorde den till en helig gral för många samlare.

Domaren. 6542 GMT-Master åtnjöt en sex år lång produktion

Pepsi Rolex GMT-Master med intakt Bakelite Bezel

Domaren. 6542 GMT-Master åtnjöt en sex år lång produktion innan Rolex introducerade en 1959 uppdatering av GMT-Master-samlingen med Ref. 1675. Visuellt har Rolex Ref. 6542 skiljer sig från den nyare ref. 1675 med sin brist på kronskydd och mindre fallstorlek.

Eftersom Rolex åtnjuter rykte som en tillverkare av professionella klockor, är en av de viktigaste överklagandena från ref. 6542 råkar vara tillfällig - plexiglas Bakelite hade några problem i tropiska klimat. Därför är en välbevarad Pepsi-bakelitram Rolex GMT-Master med mycket eftertraktad.

En Patek Philippe Nautilus Jumbo i stål med sigma urtavla

Sigma ringer Patek Philippe Nautilus

Sigma ringer är ett annat mycket önskvärt element för vintage klocksamlare. Det räcker med att säga, med tanke på de ekonomiska motivationerna och incitamenten där ute, det finns många myter om vad som definierar eller utgör en sigma-urtavla men Louis Westphalen för Hodinkee har en stor uppsats om det. I grund och botten är dessa speciella "sigma-dials" för en handfull medlemmar i den schweiziska urmakeriindustrin. Medlemmarna i l'Association pour la Promotion Industrielle de l'Or (APRIOR) är en branschorganisation för dem som tillverkar guldklockor - med guldpriserna skyrocketing under mitten av 1970-talet och sammanflödet av den förvärrade kvartskrisen, blev sigma dials ett av sätten för urmakare att beteckna att en klocka hade händer och index gjord av massivt guld och representerade så en bra investering. Rolex, Patek Philippe, IWC och Vacheron Constantin var bland medlemmarna i denna exklusiva grupp och medan sigma-uppringningar aldrig riktigt lämnade ett bestående märke i branschen, är det eftertraktat inte så mycket av vad det brukade representera men sällsyntheten i den korta ögonblick då branschen försökte sitt hårdaste för att visa skillnaden mellan värde och värde.

“Padellone”, italiensk för “stor stekpanna”, 38 mm Rolex Moonphase Ref. 8171 ansågs vara stor på dagen.

Rolex Moonphase Padellone 8171

För moderna klockentusiaster är Rolex ett namn för robusta sportklockor men en gång i tiden gjorde Genève-tillverkningen klädare månfas-klockor. Bland dem var den mindre kända Rolex Ref. 8171 släpptes 1949. Jag fick smeknamnet "Padellone", italienska för "stor stekpanna", den 38mm Rolex Moonphase Ref. 8171 ansågs vara stor på dagen. Med en snap-on case back och referens 6062 med en skruvad Oyster-fodral, har många av dessa sällsynta Rolex månfasklockor polerat och refiniserat att de flesta av de ursprungliga gravyrerna knappt märks eller försvunnit. Endast 1000 modeller producerades någonsin och Rolex Ref. 8171 Padellone månfas presenterad av Antiquorum i Monaco var sliten men aldrig polerad, vilket tillförde dess appell och värde.

Patek Philippe Ref. 130 Art Deco-kronograf

Patek Philippe Ref. 130 är hem till en av de första kronograferna som producerats av Patek Philippe som är tillräckligt värda för sitt eget specifika referensnummer, den manuella lindningskaliberen 13-130. Faktum är att kronografkalibern var så mycket eftertraktad att när Patek Philippe hittade ett nytt gammalt lager av dessa mycket modifierade Valjoux 23-rörelser i deras gamla Rue du Rhone, Genève-butik där klocktillverkare en gång gjorde klockor på de högsta våningarna, omarbetades och gjordes till nya klockor - Patek Philippe Ref. 3670A stålkronograf.

Idag har den runda Art Deco-kronografen från 1938 i 18 k gult guld två nio- och tre underdialer och tvåfärgade silverpulsometriska sektorreglage. En annan upplaga av Patek Philippe Ref. 130 i monopusronkronografkonfiguration med underdialer i tolv och sex såldes tidigare av Aural Bacs och Philips i Genève för 5 miljoner dollar 2015. Denna Patek Ref.130 kronograf med sin ryggstick graverad i taille-douce (finskärning) med cypern "LJ", av Lucien Jacoberger (1903-1981) kommer säkert att locka mycket uppmärksamhet bland entusiaster, bara för att det är en av de sällsynta klockorna med en episk härkomst. Det ägs av ättlingar till Dr. Jacoberger som hade en lång karriär som kirurg, både som civil och militär på grund av hans engagemang i de franska inrikesstyrkorna, en fransk motståndsorganisation under andra världskriget. Lucien fick en begåvad klocka efter att han räddade en grevsdotter under kriget. Hur är det för härkomst.

Viktiga moderna och vackra timepieces | Hôtel de Paris, Monte-Carlo, 16 juli 2019. Budformulär här.