Christies London-auktioner marmorlejon av den franska skulptören Andre Beauneveu

April 29, 2024

Skapad för kung Charles V av Frankrike i 14th århundradet har marmorfigurerna som gjordes av Andre Beauneveu sålt för över 12,13 miljoner dollar. Skulpturerna såldes på torsdagen av Christies auktionshus i London och trodde att skulpturerna hade gått förlorade under den franska revolutionen. Beauneveu, den berömda franska skulptören sades ha fått i uppdrag att konstruera fyra familjegrav av kungafamiljen.

En nära spegelbild av varandra. Skulpturerna fick i uppdrag att bilda en del av kungens grav i Paris Abbey of Saint-Denis 1366. Bevis på att det inkluderades i graven kommer från stavarna som kan ses på baksidan av lejonna - som visar var de skulle ha fästs på kungarnas fötter. Graven demonterades sedan 1793, under den franska revolutionen innan lejonerna köptes av Thomas Neave, en brittisk aristokrat, 1802.

Efter att ha varit en del av samma privata samling i över två århundraden, skulle få ha känt till dess existens utan 1700-talets gravering som den nu bär. "Dessa lejon är ett riktigt viktigt dokument för Beauneveu, om hans stil och för hela historien om beskydd av dessa kungliga domstolar i norra Europa på 1300-talet," sade Christies Donald Johnston och talade i en video från auktionshuset.