Lincoln stämpel trove får nästan $ 2 miljoner på auktion

Maj 9, 2024

En Georgia mans samling av mer än 10.000 Abraham Lincoln-stämplar har sålt på auktion i New York City för totalt nästan 2 miljoner dollar .

Samlingen samlades av William Ainsworth, en pensionerad verkställande direktör från konsult- och redovisningsföretaget KPMG.

Han ärvde sin fars stämpelsamling för mer än 40 år sedan . Fram till 1977 var han lite uppmärksam, men ett möte med en tidigare postmeistergeneral förändrade hans tänkande.

"Han satte ihop vad som förmodligen är den definitiva samlingen av Lincolns bild på amerikanska frimärken," sa Charles Shreve, president för Dallas-baserade Spink Shreves Galleries, som höll auktionen i New York City. ”Det är omfattande. Det är det bästa."

Många enskilda artiklar i försäljningen gav tiotusentals dollar vardera , på grund av deras knapphet och oöverträffade tillstånd.

Dussintals amerikanska frimärken från 1800- och 1900-talet visade Lincoln. Herr Ainsworth samlade in dem alla, såväl som Lincoln skattestämplar, privata frågor, post efemera och bevis och testutskrifter av mönster och färger som inte antogs.

Bland samlingens höjdpunkter var ett bevis på ett kvarter av åtta mintförhållanden 90-cent frimärken av Lincoln med hans bild av misstag tryckt upp och ner . Blocket är ett av endast två kända och sålda för $ 149 600.

Källa: NyTimes