Roger Moore Bond Rolex ska auktioneras i Genève

April 5, 2024

En vintage Rolex Submariner som hade en huvudroll i James Bond-filmen "Live and Let Die" kommer att gå under hammaren i Schweiz 7 november.

Armbandsuret gjordes 1972 och sköt till berömmelse ett år senare när Roger Moore använde sina krafter för att undkomma otaliga farliga situationer, till glädje för 1 miljard tittare. Förutom att klippa igenom repet, hade klockan ett hyperförstärkt magnetfält med förmågan att avleda kulor och till och med skryttade med en magnetisk räckvidd som kunde packa upp klänningar och fånga skedar från kaffefat.

Den ikoniska klockan kommer signerad inuti casebacket "Roger Moore 007", och förväntas hämta 150 000 - 250 000 schweiziska franc (ungefär $ 151 000 - $ 252 000) när den går ut på auktion den 7 november på Geneva Watch Auction: Two.

Andra eftertraktade och samlarobjekt som säljs under det prestigefyllda evenemanget inkluderar en distinkt Rolex Daytona “Solo Quicksilver”, som gjordes 1968 och är utrustad med en potentiellt unik urtavla med bara ordet ‘Rolex’ tryckt klockan 12. Det förväntas sälja för 250 000 - 500 000 schweiziska franc (cirka 252 000 - 504 000 $). En Hermès Cosmograph Daytona-klocka med en "Paul Newman" svart urtavla med guldregister och förgyllda skrivningar och en "Hermès" -stämpel på dess ytterfodral som först såldes den 30 november 1971 finns också på listan och förväntas höja 300 000 - 600 000 schweiziska franc (ungefär $ 302 000 - $ 605 000).

Geneva Watch Auction Two, som drivs av Phillips i samarbete med Bacs & Russo, kommer att omfatta cirka 200 samlade klockor. Händelsen kommer att föregås av Only Watch Charity Auction, som inkluderar 44 one-of-a-kind klockor som skapats särskilt för att öka vinsten för forskning om neuromuskulär sjukdom Duchenne Muskeldystrofi (DMD).

Geneva Watch Auction: Two kommer att pågå från 7-8 november och beräknas realisera över 14 miljoner dollar.