Salcedo Auctions, Manila: 'The Collectors' Sale 'avslutas med all framgång

April 25, 2024

BenCab, ‘Draped Figure XVI’, 2010. Image Courtesy Salcedo Auctions

Det manila-baserade auktionshuset Salcedo Auctions såg imponerande resultat i den högt förväntade auktionen den 3 juni, 'The Collectors' Sale ', som innehöll ett exceptionellt urval av lokal och internationell konst, möbler, inredning, smycken och andra rariteter.

Vittnen på en otrolig visning av engagemang från både kännare och entusiaster, avslutades auktionen med övergripande försäljning som steg långt över deras uppskattningar.

Notera att National Artist Fernando Amorsolo 1958 olja på duk, "Untitled (Lavandera)", såldes för mer än dubbelt så mycket som den publicerade uppskattningen till 2569 600 PHP. Andra höjdpunkter inkluderar verk av Galo Ocampo och Gus Albor, som båda sålde flera gånger den uppräknade uppskattningen till PHP 992 800 och PHP 759 200.

Galo Ocampo, "Untitled (Winnowing Rice)", 1974. Bild med tillstånd Salcedo Auctions

Den filippinska tribal och etnografisk konst såg också utmärkta resultat med 80% av deras sålda partier. För att inte bli kvar, möbler och smycken steg båda på samma sätt långt över förväntningarna, med bud som når upp till fem respektive sex gånger sitt ursprungliga pris - särskilt ett 1900-tal hagabi bänk såg en 500% ökning över sin uppskattning, och säljer till PHP 350 400.

Att visa sig som en perfekt utgångspunkt för nya samlare har Salcedo Auctions lyckade framgång i 'The Collectors' Sale 'säkert förstärkt sin position i branschen som en att titta på.

Besök Salcedo Auctions för att se hela resultat från auktionen.

ilyda chua