Auktioner i Paris, Frankrike: Piasa för att sälja möbler, målningar och skulpturer av kända konstnärer och designers

Maj 7, 2024

Luis Barragán möbelset (Fotokredit: Piasa)

Den 22 februari 2017 kommer det parisiska auktionshuset Piasa att sälja en privat belgisk samling fylld med skatter från några av de största namnen inom konst och design. Alla objekt som är till salu kan ses i auktionsföretagets lokaler i den franska huvudstaden från 16 till 22 februari.

Luis Barragán

Det mest exceptionella partiet i försäljningen är utan tvekan en sällsynt uppsättning av två bänkar och ett bord av Luis Barragán, den mexikanska arkitekten som dog 1988 och som vann Pritzker Architecture Prize 1980. Möbeluppsättningen kommer från hans mest ikoniska projektet "La Cuadra San Cristobal," en egendom med ett huvudhus och stall. Bänkarna uppskattas till 25 000 till 35 000 euro vardera och tabellen uppskattas till mellan 70 000 och 90 000 €.

Franz West

Franz Wests arbete är halvvägs mellan möbler och skulptur. En av hans framstående stycken, "Swivel" -kontorsstolen, beräknas hämta 10.000 till 15.000 € när den går under hammaren.

“Flag Halyard Stol” av Hans Wegner (Fotokredit: Piasa)

Hans J. Wegner

Arbete från den danska designern Hans J. Wegner finns också i katalogen, med två fåtöljer uppe i taget. ”Betjänstol” beräknas till € 6000 till € 9000 medan ”Flag Halyard Stol” uppskattas till € 8.000 till € 12.000.

Carl Auböck

Carl Auböck var en av de huvudsakliga ikonerna för den österrikiska modernismen. Denna före detta Bauhaus-student, som dog 1957, stod ut genom att skapa små föremål i en stil långt borta från det dominerande Art Deco-utseendet som var modernt på 1920-talet.

Andy Warhol

De få konstverken i samlingen inkluderar Warhols omedelbart igenkända "Campbell's Tomato Soup", som beräknas sälja för € 20.000 till € 30.000.

Takis

Försäljningen innehåller också verk av mindre kända konstnärer, till exempel skulptören Takis, vars två ljusbaserade skapelser beräknas sälja för 5 000 till 9 000 euro.