Pionjärer: Christies Hong Kong asiatiska konstauktion

Maj 14, 2024

Auktionshuset Christie's kommer att hålla en höstförsäljning med titeln "The Pioneers" den 26 november i Hong Kong. Försäljningen kommer att vara den första som firar anmärkningsvärda asiatiska konstnärer samtidigt som hon firar Christies 250-årsjubileum.

Avid samlare kommer att kunna ta hand om verk av inflytelserika, avant-garde asiatiska konstnärer från 1900- och 21-talet, inklusive Sanyu, Zao Wou-ki, Zhang Daqian, Wu Guanzhong, Lin Fengmian och Kim Whan-ki.

CHU TEH-CHUN (ZHU DEQUN, Frankrike / Kina, 1920-2014) VERTIGE NEIGEUX (SNOWY VERTIGO) Olja på duk Var och en: 200 x 200 cm. (78 ¾ x 78 ¾ tum.) (2) Totalt: 200 x 400 cm. (78 ¾ x 157 ½ tum.)

CHU TEH-CHUN (ZHU DEQUN, Frankrike / Kina, 1920-2014)
VERTIGE NEIGEUX (SNOWY VERTIGO)
Olja på duk
Var och en: 200 x 200 cm. (78 ¾ x 78 ¾ in.) (2)
Totalt: 200 x 400 cm. (78 ¾ x 157 ½ tum.)

Ett antal konstnärer har faktiskt bott utomlands under en tid av sina liv, vilket tillåter dem att blanda sitt östliga arv med västerländska konsttekniker och filosofier och därmed utforma en innovativ konststil.

Den kulturella sammansmältningen återspeglas också genom den valda auktionsplatsen i Hong Kong, som Rebecca Wei, president för Christies Asien, beskrev som ”en punkt av sammanflytning mellan västerländska och östliga filosofier”.

RYUZABURO UMEHARA (japansk, 1888-1986) CANNES olja på duk 129 x 95 cm. (50 ¾ x 37 ⅜ tum.) Målad 1961-1963 HK $ 10.000.000 - 16.000.000 US $ 1 285 400 - 2.056.600

RYUZABURO UMEHARA (japanska, 1888-1986)
olja på duk
129 x 95 cm. (50 ¾ x 37 ⅜ in.)
Målad 1961-1963
HK $ 10 000 000 - 16 000 000
1 285 400 USD - 2 566 600

Jonathan Stone, ordförande för asiatisk konst på Christie's, tillägger: "Att vara värd för försäljningen i Hong Kong förblir tro mot vår fortsatta tro på att förespråka innovation och presentera på världens scenkonstnär av högsta kulturella och konstnärliga prestation."

"The Pioneers" -försäljning kommer att hållas den 26 november 2016 i James Christies rum, Hong Kong Convention and Exhibition Center, nr 1 Expo Drive, Wanchai. '